Najbohatší muž v Babylone

1192x
10. Január 2018
 Tento článok vyšiel v novinách AHOJ BARDEJOVÍZIE
Recenzia zaujímavej knihy
Najinšpiratívnejšia kniha o bohatstve, aká bola napísaná, tvrdí text na knihe s názvom Najbohatší muž v Babylone napísanej autorom Georgem S. Clasonom.
 
Kniha preložená z anglického originálu rozpráva vo forme zaujímavých historických príbehov a životných osudov o najbohatšom človeku z čias Babylonu a jeho učení. Je v nej ukrytý recept, ako sa k bohatstvu dopracoval a ako sa k nemu môžete dopracovať aj vy. Krátke, pútavé príbehy odkrývajú základné, časom overené, pravidlá pri spravovaní a kumulovaní bohatstva pre každého a v akejkoľvek finančnej situácii. Čitateľ už na prvých stranách zistí, že tieto pravidlá sú ap­likovateľné v každej dobe.
 
Arkad, najbohatší muž v Babylone odhalí svojím menej zámožným priateľom, ako prišiel k tajomstvu bohatstva. Prezradil mu ho iný bohatý muž menom Algamish, ako odplatu za jeho prácu pri vyrývaní písma do hlinených tabúľ, keď bol mladý. Algamish našiel cestu k bohatstvu “keď sa rozhodol, že časť toho, čo zarobí, je jeho a má právo si ju nechať”. Arkadoví priatelia sa okamžite nechápavo pýtali: “nie je pred­sa všetko čo zarobíme naše a môžeme si to nechať?” “Nie,“ odpovedá Algamish Arkadovi. Zarobené peniaze predsa následne použijeme na zakúpenie stravy, oblečenia, ubytovania a iných nevyhnutností, ale aj zby­točností. To všetko už nie sú naďalej vaše peniaze.
 
Len tie peniaze, ktoré si odložíš a necháš pre teba pracovať, sú v skutočnosti tvoje
 
Hlavná myšlienka knihy je zaplatiť najprv seba, minimálne vo výške jednej desatiny vášho príjmu a nechať odložené peniaze zarábať a rozmnožovať sa. Inými slovami, odložte si z každého príjmu minimálne jednu desatinu a prispôsobte si ostatné výdavky tak, aby nepresiahli príjmy a ostalo vám aspoň 10%. Príhody samozrejme nekončia len pri triviálnom šetrení peňazí, o ktorých sa v knižke píše ako o zlate. Kniha tiež rozoberá úlohu šťastia na ceste k vášmu bohatstvu.
 
Čím skôr tieto pravidlá začnete používať, tým väčšia je šanca na vaše bohatstvo. 
 
V Babylone sa začalo bohatstvo hromadiť v rukách len malej skupiny Babylončanov. Mesto začalo preto upadať. Arkad bol známy svojim bohatstvom, preto ho Sargon z Akka­du - kráľ Babylonu, požiadal o výuku kumu­lovania bohatstva aj pre ostatných občanov v meste. Arkad tu odhalí svoje učenie s názvom “Sedem medicín na prázdnu peňaženku”. Verím, že ak máte dostatočné odhodlanie nasledovať Arkada a jeho životný úspech, prečítate si o jeho učení sami. Čím skôr tieto pravidlá začnete používať, tým väčšia je šanca na vaše bohatstvo.
 
Päť zákonov zlata 
 
Aj preto z knihy budú mať osoh aj mladší čitatelia túžiaci po bohatstve. Aby ste však neľutovali čítanie tohto článku, ponúkame vám z tejto knihy aspoň zlomok múdrosti a prezrádzame “5 Zákonov Zlata” (Zlato v texte v dnešnej dobe predstavujú peniaze):
1. Zlato príde s radosťou a vo veľkom množstve ku každému, kto si odkladá najmenej jednu desatinu svojich zárobkov, aby vytvoril majetok pre svoju budúcnosť a svoju rodinu.
2. Zlato pracuje starostlivo a spokojne pre múdreho majiteľa, ktorý nájde pre neho výnosné zamestnanie.
3. Zlato sa uchová pod ochranou opatrného majiteľa, ktorý ho investuje podľa rád múdre­ho muža (odborníka).
4. Zlato vykĺzne človeku, ktorý ho investu­je do podnikov alebo na účely, o ktorých nič nevie.
5. Zlato utečie človeku, ktorý ho núti k nedo­siahnuteľným zárobkom, alebo počúva lákavé rady podvodníkov, alebo podľahne svojim romantickým investičným túžbam k rýchlemu zbohatnutiu.
 
Ak tieto “Zákony Zlata” sú pre vás príliš ab­straktné, nezúfajte. Každý z týchto zákonov je obrazne opísaný v knihe o najbohatšom mužovi v Babylone. Ak vám napadlo, že to môže byť dobrý darček pod Vianočný stromček, nebudete ďaleko od pravdy. Možno práve tým sa pričiníte o budúceho najbohatšieho muža v Bardejove. Ak nie, dúfajme, že príhody z knihy aspoň zabavia.
(Poznámka: recenzia anglického originálu)
(19:58, M. Olejár) 
 
Diskusia
Pridať komentár
Udalosti
25792
13:00 16.12.2018
Vianočný jarmok remesiel ...
25891
09:00 17.12.2018
Bardejov - Perla Horného ...
25894
09:00 17.12.2018
Tomáš Garrigue Masaryk v ...
25765
16:00 17.12.2018
Vianočný kamión prichádza...
26034
17:15 17.12.2018
Večer s turistikou - Ukr ...
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.