Čo si v Bardejove treba pozrieť alebo prechádzky na rozhliadne

2166x
26. Marec 2018
Rozhliadne v okolí Bardejova
Rozhľadňa Kamenná hora 
 
Žeby sa nám už konečne zjarnievalo? Všetky zvuky tomu nasvedčujú. Ráno ma už budia škriekajúce operence, večer zas nedajú spať supermegaturbo zvuky motoriek. Muchy v okenných škárach bzukotajú do raty a keď sa napokon oslobodia, tak sa chovajú ako opité.
 
Ale ten pohľad vonku, ten pohľad ma už tak neirituje. Každý vysmiaty jak lečo. Keď je viac slnka, aj ľudia sú nejakí slnečnejší. Susedia už vychádzajú von, že kto prvý porýľuje. Plné ulice kočiarikov. Si človek tak uvedomí, že v tých kočiaroch je výsledok činnosti z minulej jari.
 
Aj ja som dostala chuť ísť von. A ani nemusím dlho rozmýšľať kam. Chcem ostať blízko, byť vysoko a vidieť ďaleko.
 
Voľba je jasná. Dáme si jarné prechádzky k rozhliadniam. V okolí Bardejova máme možností dosť.
 
ŽOBRÁK
Blízko vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, sa v nadmorskej výške 893 m nachádzajú dve drevené vyhliadkové veže. Súčasťou veží sú aj turistické útulne (v každej môže prespať cca 5 ľudí). Rozhľadne ponúkajú krásne výhľady do širokého okolia, vrátane pohľadu na hlavný hrebeň Čergova. V okolí sa nachádzajú lavičky, ohnisko, aj veľký prístrešok. Voda sa v blízkosti nenachádza. Najkratšie výstupové trasy k rozhľadniam vedú z obcí Kríže a Hervartov.
 
ČIERNA MLÁKA
Lesnícky náučný chodník Čierna mláka je zameraný na mimoprodukčné funkcie lesa a pozostáva z 18 tematických zastávok. Na zastávke číslo 10 sa nachádza turistická rozhľadňa s výhľadom na Zborovský hrad. Trasa chodníka začína v Bardejovských Kúpeľoch, v lokalite nad jazierkom. Na miesto Vás zavedie turistická značka náučného chodníka priamo z konečnej zastávky MHD v Bardejovských Kúpeľoch.
 
KRÁĽOVA STUDŇA
Do konca 19. storočia viedla chotárom obce Lenartov obchodná cesta z Poľska do Galície. Pripomínajú ju viditeľné pozostatky, ku ktorým patria aj zrúcaniny hostinca Kráľova studňa v tesnej blízkosti poľsko-slovenskej hranice, ktorý bol jednou zo zastávok na tejto ceste. Studňa s pitnou vodou sa zachovala dodnes. Miesto je vybavené turistickou útulňou, či drevenou vyhliadkovou vežou. Na miesto sa dostanete po zelenej turistickej značke z obce Lenartov. Peší výstup trvá asi 1,5 hodiny.
 
KAMENNÁ HORA
Na hrebeni Kamennej hory nad Bardejovskými Kúpeľmi a Bardejovom bola v decembri 2017 dokončená rozhľadňa vysoká 9,6 m. Ponúka panoramatický výhľad na celú dolinu okolo rieky Topľa, v ktorej naši predkovia založili mesto Bardejov. Rozhľadňa sa nachádza pri turistickej trase spájajúcej kúpele s mestom a ktorá je aj súčasťou červenej turistickej trasy Cesta hrdinov SNP.
 
Viac info: kstbardejov.wbl.sk
 
Tak teda pekné jarné prechádzky vám želám. Pamätajte, že v dnešnej dobe je dobré využiť každú príležitosť na prevetranie hlavy. Telku si môžete zapnúť aj zajtra, ale pekné počasie je možno na dlho len dnes.
(Mirka z Magury, foto: kstbardejov.wbl.sk)
 
Diskusia
Pridať komentár
Udalosti
28004
09:00 22.05.2019
Výstava grafických prác
28184
09:00 22.05.2019
Výstava maturitných prác ...
28004
09:00 23.05.2019
Výstava grafických prác
28184
09:00 23.05.2019
Výstava maturitných prác ...
28347
17:00 23.05.2019
Súvislosti histórie Bard ...
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.