Slovenský atletický zväz rokoval v Bardejove, debatovali aj o výstavbe dráhy

1018x
02. Jún 2018
Aj o výstavbe dráhy
Rokovali v ZŠ na Komenského ulici
 
Osemnáste zasadnutie výkonného výboru Slovenského atletického zväzu (VV SAZ) sa uskutočnilo v Základnej škole na Komenského ulici v Bardejove, ktorá v tomto roku slávi 40. výročie svojho vzniku, a pri ktorej už bezmála dve desaťročia funguje úspešný atletický klub.
 
Vedenie SAZ ešte pred rokovaním prijal primátor Bardejova Boris Hanuščak. S prezidentom SAZ Petrom Korčokom prerokoval možnosť výstavby moderného 400-metrového oválu.
 
Mesto peniaze nemá
 
„Keďže atletika má v meste veľkú tradíciu, a aj v súčasnosti sa jej venuje množstvo detí, pán primátor je naklonený myšlienke výstavby. Mesto však výlučne z vlastných prostriedkov nie je schopné projekt realizovať, ale v spolupráci so štátom a samosprávnym krajom je radnica pripravená vstúpiť doň približne s 50-percentnou spoluúčasťou,“ informoval Peter Korčok.SAZ sa momentálne snaží presadiť celoslovenský projekt výstavby a modernizácie atletických štadiónov podobný tomu, aký schválila v minulosti vláda pre Slovenský futbalový zväz.
 
„S vyše 16-tisícovou členskou základňou sme druhý najpočetnejší športový zväz, ale infraštruktúra tomuto stavu zďaleka nezodpovedá,“ zdôraznil Peter Korčok.
 
„Preto sme rozbehli rokovania na rôznych úrovniach, aby sme dosiahli zmenu. Práve slabá infraštruktúra je najväčší problém, s ktorým teraz zápasíme.“
 
Deti trénujú na škváre
 
O modernej dráhe v Bardejove, kde vyrástlo mnoho slovenských reprezentantov a už vyše 30 rokov fungujú atletické triedy, sa hovorí už dlhodobo. Momentálne, po zrušení 400-metrového oválu na futbalovom štadióne, trénujú deti na škvarovom (v 21. storočí!) 250-metrovom ovále v areáli ZŠ J. A. Komenského.
 
Tento školský klub sa už dlhodobo snaží o zmenu škvarového povrchu na umelohmotný. Prvý projekt rekonštrukcie vznikol už v roku 2001, ale nepodarilo sa ho zrealizovať. Takisto neúspešne dopadli aj ďalšie snahy.
 
Z. Kollárovič: Veríme 
 
„Najväčší problém, s ktorým zápasíme, je dráha a technické zázemie. Keď sa likvidoval 400-metrový ovál, dostali sme prísľub, že sa postaví náhrada. Veríme, že sa v dohľadnom čase zrealizuje,“ nádejal sa Zoran Kollárovič, predseda ŠŠK J. A. Komenského a jeden zo štvorice koučov v klube, ktorý má v súčasnosti vyše 230 členov.
 
Podľa primátora Borisa Hanuščaka by moderný 400-metrový atletický ovál v Bardejove, kde okrem ŠŠK pôsobia aj ďalšie dva kluby Partizán a JM Demolex, slúžil ako kľúčový pre kluby v Prešovskom samosprávnom kraji.
 
Prioritou je výstavba štadiónov 
 
„Ne celom Slovensku máme iba 11 minimálne šesťdráhových 400-metrových oválov, čo je v porovnaní s okolitými krajinami žalostne málo. Na východe Slovenska je jediný – v Košiciach – no ani ten nespĺňa požiadavky doby. Výstavba štadiónov, aj v Bardejove, je preto naša priorita. Realizácia však nie je v našej moci, musíme sa k nej dopracovať spoločnými silami. Ekonomike krajiny sa darí, šport je jednou z oblastí verejného záujmu, aj preto si práve teraz nárokujeme na výrazné zlepšenie infraštruktúry,“ dodal prezident SAZ Peter Korčok na stretnutí s regionálnymi médiami. 
 
Na bardejovskom rokovaní výkonného výboru, na ktorom sa prvý raz zúčastnila i nová predsedníčka oblastného Východoslovenského atletického zväzu Silvia Hanusová, sa hodnotilo aprílové valné zhromaždenie SAZ.
 
Prezident zväzu vyzdvihol účasť hlavnej kontrolórky športu Alice Fisterovej i tradíciu oceňovania jubilantov. Výkonný výbor schválil začatie obstarávania nového žrdkárskeho doskočiska pre potreby slovenskej atletiky. Pri hodnotení doterajších vrcholných domácich i medzinárodných podujatí ocenil výkon Márie Katerinka Czakovej na chodeckých MS tímov v čínskom Tchaj-cchangu, kde 20. miestom dosiahla historicky najlepšie slovenské umiestenie na tomto podujatí.
(17:02, atletika.sk, foto: D. Kuča) 
Diskusia
Pridať komentár
Udalosti
28004
09:00 22.05.2019
Výstava grafických prác
28184
09:00 22.05.2019
Výstava maturitných prác ...
28004
09:00 23.05.2019
Výstava grafických prác
28184
09:00 23.05.2019
Výstava maturitných prác ...
28347
17:00 23.05.2019
Súvislosti histórie Bard ...
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.