Bardejovská skupina The Cardinals s novým videoklipom

1623x
05. Júl 2018
Fialový dážď
Nový videoklip k piesni Fialový dážď
 
Skupinu The Cardinals nie je potrebné v Bardejove zvlášť predstavovať. Po energickom debutovom singli “V zajatí štyroch stien”, ktorý úspešne rotoval vo viacerých slovenských rádiách, prichádzajú chlapci tentokrát s novinkou s názvom „Fialový dážď“, ktorá poodhaľuje lyrickejšiu stránku skupiny.
 
Pod autorstvo novej skladby sa podpísala bratská dvojica Ľubo a Maco Guľovci a skupina ho v spolupráci s viacerými hosťami nahrala v košickom štúdiu Esprit a bardejovskom štúdiu LeonArt.
 
Baladickú atmosféru piesne podfarbuje i videoklip, ktorého vizualizáciu režíroval Peter Durák s manželkou Danielou.
 
“Natočili sme ho v interiéroch i exteriéri našej skúšobne, ktorej budova priam dýcha históriou a tak sme tam našli viacero zaujímavých zákutí. V klipe to tak síce nevyzerá, no nakrúcanie bola nezabudnuteľná zábava. A na jeho konci ako na zavolanie skutočne prišiel dážď!”
 
Kapela pripravuje nový album 
 
Skupina zároveň finišuje s prípravami albumu, ktorý rovnako ako úvodné dva single dokončovala v americkom Nashville. Amerikou dýchajúci album skupiny The Cardinals bude obsahovať 17 skladieb, pričom takmer dve tretiny budú v slovenčine.
 
“Angličtina je síce o niečo spevnejší jazyk, no ľudia na Slovensku chcú počuť slová, ktorým rozumejú. A tak hoci napísať zmysluplný slovenský text je zvyčajne neľahká výzva, rozhodli sme sa túto cestu neobísť,” prezradil Ľubo Guľa.
 
“Náš debutový album je hotový a jeho vydanie je na spadnutie. Dokončili sme už práce aj na dvoch bonusových skladbách a momentálne riešime už len grafickú podobu CD a jeho obalu a veľmi sa tešíme, že konečne vyjde,“ dodal.
 
Ambíciou nie je držať sa silou-mocou nejakého štýlu
 
Začiatky kapely siahajú ešte ďaleko do minulého tisícročia, postupne sa menili členovia i názvy skupiny. Na začiatku to bola garážová kapela GRONER, ktorá účinkovala v Bardejove a okolí. Spontánna session ústí do založenia skupiny THE MUDBALLS, ktorá sa stáva stabilnou súčasťou bardejovskej hudobnej scény.
 
Na prelome tisícročí po postupe do finále v súťaži Talent 2000 sa mení názov na THE CARDINALS, pričom novú verziu "ELLEN" kapela nahráva a produkuje so slovenskou pop legendou Vašom Patejdlom. V televíznom finále skupina dosahuje 2. miesto v počte obdŕžaných SMS hlasov, pričom uznania sa jej dostáva najmä od predsedu poroty Petra Jandu z legendárneho Olympicu.
 
Porozprávali sme sa s dušou kapely, hudobníkom Ľubom Guľom, ktorý nám prezradil toho omnoho viac.
 
Predstavte nám vašu kapelu, kto ju tvorí, kedy vznikla?
 
To nám ešte niektorým tieklo mlieko po brade. Začínali sme v trojici spolu so Števom Birošom a bratom Macom, neskôr sme sa rozrástli a momentálne hrávame v rôznych obmenách siedmi - s Maťom Demským na gitare, Ivom Rácom na klávesoch, Vladom Jevčákom na basgitare a Jarom Janekom na bicích.
 
Akému štýlu hudby sa venujete?
 
Nie je našou ambíciou držať sa silou-mocou nejakého štýlu. Hráme i skladáme piesne, ktoré by bolo možné zaškatuľkovať do rôznych žánrov a našou snahou je, aby sme v každej z nich boli rozpoznateľní. Aj keď, ako tak rozmýšľam, ešte sme neskúsili rapovať.
 
Koľko podobných kapiel evidujete v Bardejove?
 
Každý hudobník chce byť niečím osobitý a originálny, preto nie jednoduché nájsť celkom podobné kapely. A už vôbec nie v malom Bardejove. Ani s tvorbou podobnou tej našej som sa zatiaľ nestretol. Iba že by sa nás niekto snažil napodobňovať.
 
Čo je podľa vás najťažšie pri založení hudobnej kapely?
 
Nemyslím si, že je to ťažké. Stačí kvapka vášne, štipka talentu a hlavne sa musí zísť partia, ktorá s nadšením vibruje na tej istej vlnovej dĺžke. A to je asi najčastejší kameň úrazu, ktorému sme sa ani my nie vždy dokázali vyhnúť.
 
Koľko približne stoja hudobné zariadenia?
 
Cena zariadení samozrejme úzko súvisí s kvalitou a je na každom, aby zvážil, koľko chce a najmä môže do kvality investovať. Netvrdím, že nie je možné nájsť i relatívne lacné a pritom kvalitné vybavenie, no je potrebné sa vyznať alebo si nechať fundovane poradiť.
 
Ako vnímate hudobnú atmosféru v okrese Bardejov?
 
Je potešujúce, že u nás funguje muzikantské podhubie, no je škoda, že Bardejov nepatrí k mestám, kde sa živá hudba hráva na každom rohu. Propagácii bardejovskej hudby v celej žánrovej pestrosti by to výrazne pomohlo. 
(9:19, red)
 
Diskusia
Pridať komentár
Udalosti
27951
19:00 24.05.2019
Riflový majáles 2019
28006
09:00 25.05.2019
AFC Dance cup 2019
28338
13:00 26.05.2019
Deň detí v Bardejovských ...
28004
09:00 27.05.2019
Výstava grafických prác
28184
09:00 27.05.2019
Výstava maturitných prác ...
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.