Húževnatí atléti z Bardejova sa presadili

1184x
31. Júl 2018
Nechýbajú na vrcholových podujatiach

Bardejovskí atléti sa z nevyhovujúcich podmienok vedia presadiť. Na domácom šampionáte dospelých v Banskej Bystrici si po titul zabehol bývalý bežec Partizána Bardejov Tibor Sahajda. Rodák z Raslavíc v drese klubu Maratón Bratislava dosiahol výkon 30:20:93 min. Na ME v Berlíne pobeží maratón.

V drese Dukly Banská Bystrica kvarteto aj s Jarmilou Šibovou získalo titul v behu na 4 x 100 m 47,13 s. Aj ďalšia odchovankyňa ŠŠK JAK Veronika Kaňuchová získala bronzovú medailu v hode kladivom výkonom 65,58 m. Nemala by chýbať v Berlíne.

Na majstrovstvách Slovenska juniorov do 19 rokov odchovanec ŠŠK JAK Gabriel Katrenič, ktorý je žiakom OŠG Košice, bol druhý v hode oštepom v osobnom rekorde výkonom 52,85 cm. Marek Olejár v skoku do diaľky bol štvrtý výkonom 612 cm, a v hode diskom Patrik Helmanovský za 38,68 m bol piaty.

Potešili talenty z kategórie prípravky. Na národnom šampionáte mladšieho žiactva v Michalovciach majstrovský titul získal Samuela Šima v behu na 60 m cez prekážky časom 10,18 s. Štafeta na 4 x 60 m v zložení Dzubák, Chovanec, Šima, Tokarčík bola v cieli druhá za 33,04 s.

Jana Knišova vo finále behu na 60 m bola na bronzovej pozícií za 8,53 s a v skoku do výšky Terézia Vaneková za výkon 149 cm skočila rovnako ako dve pred ňou. Štafeta dievčat na 4 x 60 m v zostave Zajacová, Knišová, Šibová, Vaneková dobehla na štvrtom mieste.

Na majstrovstvách Slovenska stredných škôl v Trnave skok do výšky vyhral František Jankov zo SŠ J. Henischa výkonom 188 cm. Radoslav Voľanský zo SPŠ bola v prekážkovom šprinte na 110 m tretí.

Sarah Javorská zo Súkromného gymnázia v hode diskom za výkon 29,50 m bola tretia. Erike Brehuvovej čas na 100 m 13,08 s stačil na štvrté miesto.

Vyvrcholení atletického snaženia na základných školách bola Kalokagátia. Štartovali víťazné kolektívy z krajských finálových súťaží. Žiačky ZŠ na Komenského ulici sa umiestnili na druhom mieste. Za víťazným družstvom z Trenčína zaostali o 19 bodov.

Všestranný Radoslav Voľanský štartoval na ME do 18 rokov v Györi. V Maďarsku z rozbehu na 110 m cez prekážky nepostúpil, no aktívne štartoval v štafetovom behu 100-200-300-400m. V rozbehu časom 1:57,53 min utvorili slovenský rekord s Baladíkom, Hrudkayom a Murckom.

Vo finále malo Slovensko piaty najlepší čas 1:55,80 min., zlepšili rekord SR. Na októbrové olympijské hry mládeže v Buenos Aires poletia zo Slovenska Kovačovicová (100 m), Murcko (200 m), Pavlíny (400 m) a Kubiš (10 km chôdza). Z Bardejova zatiaľ v širšej nominácií je zopár mladých talentov.
(17:27, šč)