Drevosochárske sympózium Zborov 2018 prebehlo úspešne

671x
05. August 2018
Pripravili nové sochy
 
V priestore Šerédyho parku v Zborove sa uskutočnil už piaty ročník drevosochárskeho sympózia. Piati sochári spracovali štyri zaujímavé témy. Asi najväčšiu pozornosť vzbudil Pamätník stého výročia konca 1. svetovej vojny, ktorý bude umiestnený v Zborove.
 
Sochári Martin Grega z Bradejova a Jozef Michňa z Jakubian prišli so zaujímavým nápadom – pamätník pozostáva z troch samostatných sôch. Dve z nich symbolizujú armády (rakúsko-uhorskú a ruskú), ktoré stáli proti sebe na opačných stranách frontovej línie, ktorá prebiehala Zborovom v rokoch 1914 a 1915. Armády sú symbolicky znázornené zbraňami – guľometmi a puškami, ktoré sú namierené jeden proti druhému.
 
Uprostred je tretí kus kompozície zobrazujúci uzol – teda strely, ktoré boli zo zbraní vystrelené, a ktoré sa však zauzlili a vracajú sa naspäť k tým, ktorí ich vystrelili. Autori chceli týmto poukázať na nezmyselnosť každej – no špecificky 1. svetovej vojny. Veď predsa ak nejaká armáda útočí na inú armádu, môže si byť istá, že bude na oplátku útočené aj proti nej. Jej pôvodný útok teda v skutočnosti nesmeruje ani tak na nepriateľa, ako na seba samú. Bohužiaľ, dodnes sa ľudstvo z tejto veľkej pravdy nepoučilo.
 
Súsošie bude doplnené o zoznam padlých Zborovčanov. Celá kompozícia bude umiestnená na Podhradí, ktoré bolo počas vojny kompletne zrovnané so zemou.
 
Beloveža získala pamätník 
 
Pre obec Beloveža bol zhotovený pamätník významných rusínskych národných buditeľov Alexandra Duchnoviča a Alexandra Pavloviča. Títo gréckokatolícki farári pôsobili v Beloveži na miestnej fare a zanechali v obci nepochybne svoju stopu. Autorom umeleckého diela je Tomáš Tvardzík z Kožian.
 
Na tohtoročnom sympóziu sme si pripomenuli aj prínos dvoch významných osobnosti slovenského hudobného života 20. storočia. Autorom pamätníka hudobného skladateľa, dirigenta a pedagóga Ladislava Kupkoviča je Bardejovčan Daniel Stieranka. Dielo využíva symbolizmus a poukazuje na dominantné črty Kupkovičovej tvorby.
 
Bardejov sochu Jozefa Grešáka 
 
Naprázdno tento rok neobíde ani mesto Bardejov, pre ktoré sme pripravili sochu hudobného skladateľa a bardejovského rodáka Jozefa Grešáka. Socha, na ktorej pracoval Tomáš Dzuruš – ktorý je zhodou okolností aj príbuzným nebohého skladateľa – pre svoju zložitosť nebola úplne dokončená, ale bude verejnosti predstavená v plnej kráse už čoskoro.
 
Počas podujatia sa konali aj dve sprievodné akcie. V piatok sa uskutočnil koncert Československého komorného dua (Pavel Burdych a Zuzana Berešová) v Kostole sv. Žofie v Zborove. Na koncerte, ktorý bol usporiadaný v rámci 9. kultúrneho leta Bélu Kélera, odzneli skladby Bélu Kélera, Jozefa Grešáka a Ladislava Kupkoviča.
 
Ešte pred samotným koncertom bolo slávnostne posvätené súsošie sv. Margity Antiochijskej a draka, ktorý symbolizuje diabla, s ktorým táto svätica zápasila a znamením kríža ho s pomocou Božou aj porazila. Obradu predsedal bardejovský dekan Mons. Pavol Marton za prítomnosti zborovského farára Petra Nováka, kaplánov Mareka Vajsa a Petra Pasternáka, dôstojného pána Petra Fottu a hojnej účasti veriaceho ľudu z celej farnosti.
 
Sympózium vyvrcholilo v nedeľu vernisážou, na ktorej boli sochy predstavené verejnosti. Kvôli nepriazni počasia sa akcia začala o hodinu neskôr v sále Kultúrneho domu v Zborove, no napriek tomu sa vydarila. Postupne vystúpili hudobné zoskupenia Harmónia Band pri ZUŠ Michala Vileca v Bardejove, Priatelia hudby zo Zborova a skupina hráŠOK z Nitry.
 
Pre návštevníkov podujatia bolo pripravené občerstvenie. Dúfame, že sa všetkým podujatie páčilo a už teraz sa tešíme na pripravovaný 6. ročník, ktorý plánujeme uskutočniť v tradičnom termíne v júli budúceho roka.
(13:11, J. Šurkala)
Diskusia
Pridať komentár
Udalosti
27952
09:00 22.07.2019
Denný futbalový kemp Ger ...
28786
09:00 22.07.2019
Lucia Chocholáčková: Far ...
29037
09:00 22.07.2019
Marián Kopko: Výber z tv ...
27952
09:00 23.07.2019
Denný futbalový kemp Ger ...
28786
09:00 23.07.2019
Lucia Chocholáčková: Far ...
Všetky práva vyhradené | Akékoľvek publikovanie alebo šírenie správ, fotografií a dát uverejnených na portáli ahojbardejov.sk je bez predchádzajúceho súhlasu porušením autorského zákona.