AKTUÁLNE POČASIE


Let´s read! Čítajme!

18.05.2017
Videné: 466x

Odkaz jasný: Čítajme

Lets read.JPG

Prváci z triedy pre intelektovo-nadané deti zo ZŠ na Komenského 23 v Bardejove počas školskej čitateľskej aktivity  s názvom Let´s read! - Čítajme! nacvičili divadielko, do ktorého deja vtiahli aj šikovných predškolákov z neďalekej MŠ Kvapôčka

 

Kde bolo, tam bolo...presne týmito slovami začína takmer každá dobrá rozprávka. Výnimkou neboli ani tie naše, čítané na celom prvom stupni, pre všetkých a so všetkými v posledný marcový týždeň, venovaný knihám. Mali však malý háčik. Začínali sa akosi inak.  A to vetou Once upon a time... Všetky rozprávky boli totiž na ZŠ na Komenského ul. 23 v Bardejove, čítané v anglickom jazyku.

Na ich zaradenie do výučby nám skvelo poslúžil  školský depozitár tých najmilších anglických classic tales – rozprávok nakladateľstva Oxford University Press. Do  tried prvého stupňa sa tak zo stránok anglických rozprávok na týždeň pod  názvom Let᾽s read! - Čítajme!  vkradli  odvážny Peach boy – Broskyňový chlapec, lenivý The Lazy Grasshopper – Lúčny koník, pohostinné The town mouse and the country mouse -  Mestská a vidiecka myš a mnoho iných klasických rozprávok. Kým čítanie tých slovenských je pre našich žiakov prirodzené, čítanie anglických rozprávok bolo na začiatku spojené s obavou žiakov porozumieť.

Vyvrátila ho však kombinácia už osvojenej aktívnej i pasívnej slovnej zásoby a spolu s ilustráciami vytvorila základný pilier porozumenia. V druhej časti tejto jazykovej čitateľskej aktivity už žiaci vytvárali vlastné reedície rozprávok, pričom riešili  úlohy na porozumenie a prispeli vlastnou ilustráciou jednotlivých príbehov.  Projektovú nástenku na hlavnej chodbe tak vyzdobila viac ako stovka miniknižočiek z rúk našich malých čitateľov z radov tretiakov a štvrtákov. Navyše sa medzi nimi našli mnohí záujemcovia o poznávanie ďalších príbehov už vo vlastnej réžii.

 

Vlastné leporelá

Ani francúzsky jazyk vyučovaný na prvom stupni  neostal v čitateľský týždeň bez náležitej motivácie. Malí Francúzi si totiž vyrobili vlastné leporelá so zvieratkovou témou a vo vyrobených maskách ich tancom a spevom aj veselo odprezentovali.

Alternatívne sa k školskej čitateľskej aktivite postavili prváci z triedy pre intelektovo-nadaných žiakov z 1.D. Hoci sa angličtinu učia iba prvý rok, nacvičili divadielko s poučným textom a chytľavými piesňami, vyzdvihujúce hodnotu priateľstva a pomoci.  Príbeh o chlapčekovi Michaelovi, ktorý si vďaka škriatkovi Budovi a lesnej víle Holly nachádza rodinu, zvieratká a kamarátov predviedli aj predškolákom z MŠ Kvapôčka na Komenského 24. Do tanca vtiahli aj šikovných škôlkarov a tak celkovú atmosféru hravej výučby jazyka preniesli aj k našim nasledovníkom.

 

Šťastný koniec

Aj keď čítanie rozprávok v angličtine bolo predsa len odlišné, rozprávky na celom svete majú čosi spoločné. Všetky majú šťastný koniec. V našom prípade však nehovoríme iba o dobrom konci rozprávok, ale aj tých, ktorí na cudzojazyčných rozprávkach spolu s ďalšími hravými metódami, uplatňovanými vo výučbe na našej škole, vyrastali.  Tým dôkazom sú  žiaci  Vladislav Slosarčík s prvým miestom na krajskom kole olympiády v anglickom jazyku a výborným štvrtým miestom na celoslovenskom kole, spolu s Dáriusom Popíkom ( anglický jazyk) a Petrou Šinaľovou (nemecký jazyk), obaja s druhým miestom na krajskom kole olympiády.

Nuž, aj takýto úspech začína prvým krôčikom. Môže to byť kniha, filmový príbeh, hra. Čokoľvek, čo nám cudzí jazyk pretvorí v zábavnejší a bližší nášmu učeniu. A popritom otvorí hranice priestoru pre úspešné napĺňanie našej vlastnej osobnej rozprávky.

(10:35, A. Tribusová)

 

 RATH 2017.jpg

18.05.2017
Štvrtok
466x
zobrazené
comments powered by Disqus
   Udalosti
Platená reklama
UniCredit Bank
Platená reklama
Čerpacia stanica LPG
Platená reklama
Ceramik - Kúpeľňové štúdio
Platená reklama
EDYMAX
Platená reklama
Obchodná akadémia
Platená reklama
Spojená škola Štefánikova
Platená reklama
ICJ Bardejov
Platená reklama
TR technic s.r.o.
Platená reklama
Oknoplast
Platená reklama
HOTEL ARTIN
Platená reklama
Základná škola B. Krpelca
Platená reklama
Card club Respect
Platená reklama
Bardejovské kúpele a.s.
   Anketa
Ste spokojní s kapacitou parkovacích miest v centre Bardejova?
   Aktuálne / Dôležité čísla

Program Kina Žriedlo

na mesiac október:

oktober kino zriedlo.jpg

Pohotovosť lekárni:

Po-Ne do 20:00 Atrium (oproti detskej poliklinike)

Po-Ne do 21:00 Plus Lekáreň (OD Tesco)

Po-Ne do 20:00 Dr. MAX (OD Hypernova)


TYP C